19 اکتبر 2018 - 10:10

تنظیم قرارداد

اهمیت تنظیم قرارداد

در بیان اهمیت تنظیم قرارداد در روابط کاری و تجاری اشخاص،همین بس که امروزه میلیونها پرونده قضایی در کشور در نتیجه فقدان یا تنظیم غیر تخصصی قرارداد مطرح است که تاوان آن هم چیزی جز ماهها و سالها اتلاف وقت در دادگستری و پرداخت هزینه های کلان نمی باشد. این هزینه ها علاوه بر خسارت معنوی و روانی است که به فرد وارد می شود و قابل ارزیابی به پول نیست.

لازم به توضیح است ؛ منظور از” تنظیم قرارداد “، قراردادی نیست که مردم عادی با اطلاعات غیر حقوقی خود می نویسند و یا نمونه قرارداد از اینترنت کپی می کنند ، بلکه منظور یک متن تخصصی است که وکیل یا حقوقدانی که اطلاعات خود را به روز می کند و از رویه قضائی نیز آگاه می باشد با لحاظ قوانین آمره و تکمیلی و قصد و هدف طرفین قرارداد ، رویه دادگاه ها و رابطه کاری خاص آنها تنظیم می نماید و در آن نکات حقوقی تنظیم قراردادها رعایت شده است.

مزیت چنین قراردادی ، تضمین امنیت حقوقی برای طرفین قرارداد است که به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم : 

 1-پیشگیری از دعوا

 اولین مزیت یک قرارداد اصولی ،پیشگیری از دعوا و اختلاف بین طرفین است. وقتی تعهدات طرف مقابل مبهم نباشد و مطابق قانون از ضمانت اجرای لازم برخوردار باشد ، تخلف از تعهدات بسیار کمتر اتفاق می افتد و اگر هم اختلافی ایجاد شده باشد بدلیل در دست داشتن بیشترین برگهای برنده ،  طرف مقابل به مصالحه و سازش روی می آورد و ارجاع به دادگستری که مستلزم صرف وقت و هزینه می باشد کمتر لازم می گردد.

 ۲-جلوگیری از باخت در دعوا

به فرض هم که به هر دلیل، اختلافات قراردادی به دادگستری برسد و دعوای قضایی مطرح شود ، با در دست داشتن یک قرارداد اصولی و جامع، احتمال بالای برد برای شما وجود دارد . اگر طرف دعوا بهترین وکیل و حقوقدان را هم بگیرد، بازهم منطق حقوقی قرارداد شما حرف اول را می زند. . به این دلیل است که در اینجا گفته می شود :  بهترین وکیل شما ، قرارداد شماست.

3-جلوگیری از طولانی شدن دعوا

زمانیکه قرارداد شما واضح ، شفاف و قانونی باشد، معمولاً نیاز به کارشناس ، شاهد ، ادای سوگند ، تحقیقات محلی و استعلام از این اداره و آن اداره کمتر می شود و از طولانی شدن پرونده جلوگیری می گردد و حکم سریعتر صادر می شود. در این صورت سرعت دادرسی نیز شما را زودتر به حق تان می رساند.

4-جلوگیری از اختلاف نظرهای قضایی

قرارداد واضح و شفاف و دقیق باعث می شود تفسیرهای متفاوت از قرارداد به حداقل برسد و شما از اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه های قضایی در امان بمانید. حتماً شنیده اید که یک شعبه دادگاه فلان نظر را دارد و شعبه دیگر همان دادگاه در عین همان موضوع ، نظر کاملاً متفاوت و حتی برعکس دارد . بنابراین داشتن یک قرارداد تخصصی و جامع تا حد زیادی از این که حق و حقوقتان فدای اختلاف نظرها و سلیقه های قضایی شود ، جلوگیری می کند.

 ۵- پیشگیری از صرف هزینه های گزاف برای پرونده

قرارداد قوی و اصولی باعث می شود منطق حقوقی خود را در دادگاه پیش برد حتی در مواردی بدون اینکه نیاز به اخذ وکیل و هزینه های آن داشته باشید در دعوا برنده خواهید شد . البته استفاده از خدمات وکیل دادگستری در هر دعوایی مورد توصیه است ولی در صورت داشتن قرارداد خوب ،  نیاز ضروری به استفاده از وکیل نیست و  مشاوره حقوقی و تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل نیز کفایت می کند. 

 6-پیشگیری از اتلاف وقت و نگرانی و تشویش در دادگستری

هزینه های حق الوکاله و هزینه دادرسی و کارشناس و تمبر و رفت و آمد و … علاوه بر خسارات معنوی و روانی است که به شما وارد می شود و قابل ارزیابی به پول نیست. هر دعوای قضایی برای شما استرس دارد و موجب اتلاف وقت و تشویش و نگرانی است که به معنای خسارات روانی و معنوی و غیر پولی است. این خسارات گاهی از میلیونها تومان خسارات پولی هم بیشتر می شود.

 ۷- جلوگیری از تأثیر روابط آشنایی یا فامیلی تصمیم گیرندگان قضائی

با تنظیم قرارداد تخصصی و روشن ، طرف دعوایتان نمی تواند از روابط خود یا سایر روشها در دادگاه به منظور پیروزی در دعوا بهره برد. چرا که راههای تفسیر را قبلا مسدود کرده اید.

 8- اجرای صحیح و به موقع تعهدات و افزایش کیفیت کار

با قرارداد صحیح از همان ابتدا تمام تعهدات طرفین مشخص است و نظم و ترتیب حقوقی برقرار است. هر طرف قرارداد به خوبی تعهد خود را انجام می دهد و کیفیت کار نیز بالا می رود. اما اگر قرارداد به خوبی تنظیم نشده باشد در کیفیت کار تأثیر منفی می گذارد. احساس داشتن حاشیه امن حقوقی باعث می شود با آرامش ، کار را پیش ببرید و تعهدات خود را به خوبی انجام دهید و حق وحقوق تان هم به بیشترین مقدار ممکن حفظر گردد.

9- کاهش ریسک اقتصادی

در دوره ای که ریسک اقتصادی و تحریم وجود دارد و با هر اتفاقی در داخل و یا خارج، با نوسان شدید نرخ ارز مواجه هستیم که قطعاً در تعهدات داخل کشور هم تأثیر گذار خواهد بود ، باید روابط کاری و تجاری بلحاظ حقوقی طوری تنظیم گردد که ضمن کاهش ریسک اقتصادی شما ، به حفظ ارزش دارائی ها و یا پیشگیری از افزایش قابل توجه تعهداتتان کمک نماید. 

   

 10-هموار شدن مسیر برای رسیدن به توافق

گاهی یک ابتکار حقوقی و یا پیشنهاد یک راهکار حقوقی از سوی حقوقدان و وکیل قراردادها ، زمینه ساز ایجاد توافقی می گردد که قبلاً امکان داشت بدلائلی توافق حاصل نگردد. چرا که راهکاری جهت دغدغه های طرفین قرارداد ارائه می دهد و مسیر رسیدن به توافق هموار می گردد . مثلاً در معامله یک آپارتمان، فروشنده نگران از دست رفتن ملکش است و حق فسخ هم خیالش را راحت نمی کند و خریدار نیز می خواهد حداقل حقی در ملک پیدا کند هر چند متزلزل . در چنین مواقعی پیشنهاد بیع معلق می تواند ضمن تأمین خواسته های هر دو  طرف نگرانی هر دو را نیز از بین ببرد و مسیر معامله را هموار کند.

نحوه تنظیم قرارداد

بنابراین همان طوری که ذکر شد ؛ در تنظیم قرارداد ، نکات حقوقی بسیاری لازم است رعایت شود که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است هیچ گاه به نتیجه دلخواه و هدف قرارداد نرسید یا اینکه حتی با پیگیری آن در دادگاه نیز به حق و حقوق قانونی خود نتوانید دست یابید پس بهتراست که به یک وکیل تنظیم قراردادها یا وکیل دادگستری متخصص در امور قراردادها مراجعه نمایید و از ایشان راهنمایی بگیرید.

تنظیم انواع قراردادها هر کدام پیچیدگی های خاص خود را دارد و قوانین و نکات حقوقی خاص در مورد هرکدام وجود دارد که لازم است هنگام تنظیم قرارداد در نظر گرفته شود. در این جا به ذکر برخی نکات فنی و حقوقی مهم در تنظیم قراردادها که البته در تخصص وکیل قراردادها است به اجمال اشاره ای می گردد :

1-تعیین عنوان و قالب مناسب برای قرارداد  

در ابتدا باید قالب و عنوان مناسبی برای قرارداد تعیین شود تا از قواعد آن تبعیت گردد. قوانین آمره که مانع توافق افراد می گردد مد نظر قرار داده شود و قواعد تکمیلی نیز به صورتی که حقوق طرفین را بهتر تأمین می نماید در قرارداد پیش بینی گردد. چرا که هر عنوان خاص برای قرارداد ، ارکان و قوانین خاص خود را دارد. پس با توجه به هدفی که طرفین از تنظیم قرارداد دارند و با توجه به شرایط موجود ، عنوان و قالب مناسب را برای قرارداد انتخاب کنید.

2-طرفین قرارداد :

طرفین قرارداد کسانی هستند که هدف مشترک در موضوع قرارداد دارند و تعهدات آنرا می پذیرند . طرفین قرارداد لازم است از اهلیت و سمت قانونی برای امضاء قرارداد برخوردار باشند که یا اصیل هستند یا به نمایندگی از سوی طرفین اصیل ، مبادرت به انعقاد قرارداد می نمایند مانند وکیل ، ولی ، قیم ، مدیر شرکت و … که اهلیت قانونی طرفین قرارداد بایستی احراز گردد و دلیل مثبت سمت امضاء کننده قرارداد نیز باید محرز باشد تا با بطلان قرارداد و آثار آن در آینده مواجه نگردید.

مشخصات کامل طرفین قرارداد به همراه آدرس و شماره تماس آنها لازم است حتما در قرارداد قید شود تا در صورت نیاز به طرح دعوا در آینده بتوان از آن برای ابلاغ قضائی استفاده نمود.

3-موضوع قرارداد :

موضوع قرارداد بایستی دقیقاً مشخص شود و تمام اوصاف آن نیز ذکر شود. ابهام در موضوع قرارداد حقوق شما را در آینده تحت تأثیر قرار می دهد. در صورتیکه طرفین در موضوع قرارداد تلقی متفاوت نمایند ، منجر به بطلان قرارداد می گردد . بطلان قرارداد بخصوص در مواردی که نرخها دچار نوسان هستند حقوق زیادی را از طرفین تضییع می کند.

4-مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن به طور واضح و روشن و بدون ابهام ذکر شود تا در صورت تخلف از تعهد ، در زمان مناسب بتوان اقدام نمود. ابهام در مبلغ قرارداد و یا زمان پرداخت آن نیز منجر به بطلان قرارداد می گردد.

5-مدت قرارداد :

مدت قرارداد نیز از موارد بسیار مهمی است که حدود حقوق و تعهدات طرفین قرارداد را مشخص می نماید و مبلغ قرارداد را نیز تحت تأثر قرار می دهد . بنابراین در مواردی ابهام در مدت قرارداد منجر به بطلان قرارداد و ورود خسارات مالی فراوانی برای طرفین می گردد.

6-شروط ضمن عقد

هر قراردادی دارای یکسری شروط و توافقاتی است که یا مربوط به تعهدات طرف اول است یا مربوط به تعهدات طرف دوم و یا مربوط به موضوع قرارداد می باشد. شروط ضمن عقد بخش مهمی از قرارداد است که اجرای درست و بهتر قرارداد را تسهیل می کند و تضمینی است به منظور حفظ حقوق شما و احیاناً احیای حقوقتان که در صورتی که بدون اطلاع از قوانین تنظیم گردد ، می تواند بار مالی زیادی برای شما داشته باشد و برعکس درصورتیکه با اشراف به قوانین تنظیم گردد ، نه تنها احتمال اینکه از طرح دعوا پیشگیری نماید زیاد است بلکه در صورت طرح دعوا نیز حقوق طرفین قرارداد را بهتر تضمین می کند و به قصد مشترک طرفین قرارداد بسیار نزدیک تر می باشد.

بعنوان مثال ؛ تعیین بهترین ضمانت اجراء به منظور تخلف طرف مقابل از تعهدات قراردادی نکته بسیاری مهمی است که با توجه به نوع قرارداد ، شرایط قرارداد ، طرفین آن و … دارای نسخه واحدی برای همه قراردادها نمی باشد در حالیکه عموم مردم از نسخه واحدی برای همه آنها استفاده می کنند و زمانیکه به مشکل برخوردند و در مقام طرح دعوا و یا دفاع از آن قرار گرفتند و یا نزد وکیل حاضر شدند، تازه متوجه می شوند که نگارش قرارداد چه اهمیتی داشته است و تنظیم درست آن چقدر می توانست در برد آنها و حفظ حقوقشان تأثیر داشته باشد.

همین طور شرایطی را که با وقوع آنها ، طرفین اختیار فسخ قرارداد را پیدا می کنند و استفاده صحیح از واژه های حقوقی که با بی اطلاعی از آن می تواند نتیجه عکس از هدف آنها را در پی داشته باشد. اگر چکی بابت ضمانت به طرف مقابل داده می شود ، خط زدن “حواله کرد” در چک به تنهائی کفایت نمی کند و لازم است در قرارداد خود نیز به غیر قابل انتقال بودن آن اشاره کنید و نظیر این موارد …

کلمات مندرج در قرارداد بهتر است در معنای حقوقی و تخصصی خود به کار روند و به شکل غیرمبهم و روشن باشند. به طور مثال استفاده از واژه هائی نظیر : به هم خوردن معامله ، باطل کردن معامله و … معانی مبهمی هستند و در قانون چنین اصطلاحاتی وجود ندارد. بهتر است از اصطلاحات دقیق حقوقی که در متن قانون هم آمده استفاده شود تا راه تفاسیر مختلف بسته شود و نتیجه دلخواه از قرارداد نصیبتان گردد. اینجاست که تنظیم قرارداد توسط یک فرد متخصص کاملا ضروری به نظر می رسد.

7-تنظیم قرارداد خود را باید به چه کسی بسپارید؟

وکلای دادگستری بخصوص وکلای دارای تحصیلات تکمیلی در رشته حقوق خصوصی که با مطالعه مستمر ، اطلاعات حقوقی خود را نه تنها حفظ می کنند و آنها را به دست فراموشی نمی سپارند بلکه به روز نیز می کنند ، بهترین کسانی هستند که شما را در انعقاد قراردادهایتان یاری می کنند.  چرا که آنها نه تنها توانائی تنظیم قرارداد را بلحاظ تخصصی دارند ، بلکه بدلیل اطلاع آنها از جریاناتی که در دادگاه می گذرد و اطلاع از رویه قضائی ، تمام موارد ضروری در مواقع طرح دعوا به منظور برد در پرونده احتمالی آینده را نیز پیش بینی می کنند  . حتی زمانیکه شما متمایل به انعقاد قرارداد در مشاور املاک و یا سایر مراکز و دفاتر می باشید ، بهتر است قبل از انعقاد قرارداد در خصوص پیش نویس آن مشاوره بگیرید و بعد نسبت به امضاء آن اقدام نمایید تا تبعات احتمالی سوء آن متوجه شما نشود. چرا که عموماً قراردادهای آنها بصورت متحدالشکل و پیش فرض می باشد که برای همه افراد یکسان است و شرایط خاص شما مد نظر قرار داده نشده است. با مراجعه به وکیل تنظیم قرارداد جهت مشاوره می توانید نظرات ارائه شده را در قرارداد خود اعمال نمائید.

وکیل در تنظیم قرارداد ، موضوع کاری شما با طرف مقابلتان را در قالب یک قرارداد حقوقی اصولی طراحی و تنظیم می نماید که در واقع ،آن قرارداد یک قانون بین دو طرف است. وکیل امور قراردادها با پیش بینی موارد اختلاف انگیز و تقویت دفاعیات شما در قبال ادعاهای احتمالی آینده طرف قراردادتان به شما یاری می رساند و راه حل حقوقی مناسب را قبل از ایجاد اختلاف پیش روی شما می گذارد.

8-خدمات مبتنی بر قرارداد

تنظیم انواع قرارداد ، متمم ها و الحاقیه های آن ، مشاوره حقوقی در خصوص قراردادها و پیش نویس ها ، تفسیر حقوقی قرارداد ، تنظیم دادخواست ، لایحه ، دفاعیه ، اظهارنامه مبتنی بر انواع قراردادها ، اختلافات ناشی از قراردادها اعم از اعلام بطلان ، فسخ ، انفساخ ، خسارات ، الزام به انجام تعهدات ناشی از قراردادها،  همچنین قبول وکالت در طرح و یا دفاع از دعاوی مربوط به قراردادها و اختلافات ناشی از آن ، قبول داوری در قراردادها جزء خدمات تخصصی اینجانب است.

 طرفین قرارداد ممکن است در قراردادهای خود ، شیوه حل و فصل اختلافات قراردادی خود را به جای رجوع به دادگاه ، رجوع به داوری توافق نموده باشند. در این صورت داور مرضی الطرفین و یا داور اختصاصی شما می تواند یک وکیل متخصص در قراردادها باشد که با اشراف به قانون به خوبی بتواند حقوق شما را حفظ کند. ارجاع به داوری در قراردادها بسیار نتیجه بخش تر، کم هزینه تر و کم استرس تر خواهد بود. اگر داور قرارداد شما ، یک فرد عادی غیر حقوقی انتخاب شده است ، برای نگارش حقوقی متن رای داوری از وکیل امور قراردادها تنظیم پیش نویس رای داوری را بخواهید.

تماس با ما

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای