ترک انفاق در کراهت زوجین

نمونه رأی دادگاه (ترک انفاق)

عدم تحقق ترک انفاق در جدا بودن ناشی از کراهت زوجین نسبت به یکدیگر

 
چکیده :

چنانچه زوجین از هم جدا باشند و نسبت به تداوم زندگی مشترک با یکدیگر اظهار کراهت نموده و زوجه تصمیم به طلاق داشته باشد، بزه ترک انفاق منتفی می‌باشد.

مستندات : م ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی

 
 
 
 
 
رأی بدوی
 
 در خصوص اتهام انتسابی به آقای ع. نام پدر … آزاد به لحاظ عدم دسترسی- دایر بر مبادرت به ترک انفاق موضوع شکایت خانم … نام پدر …-همسرش- نظر به اینکه با عنایت به اظهارات شاکیه در مراحل رسیدگی به ویژه در دادگاه مبنی بر اینکه سی سال از زندگی مشترک سپری گردیده- فرزندان مشترک آنان تشکیل زندگی داده‌اند و مدتی است مشتکی‌عنه ترک زندگی مشترک نموده و خودش (شاکیه) نیز در نزد مادرش زندگی می‌کند و تصمیم قطعی به طلاق دارد و زوج- مشتکی‌عنه- نیز طبق اطلاع واصل اعلام داشته به زندگی مشترک بر نمی‌گردد و می‌خواهد آزاد باشد. بنا به‌مراتب مانحن‌فیه از مصادیق ماده ۶۴۲ ق.م.ا (استنادی دادسرا) در کیفرخواست نبوده چرا که عنصر تشکیل‌دهنده بزه موضوع ماده۶۴۲ مرقوم در صورتی است که طرفین – زوجین- علاقمند به تداوم زندگی مشترک باشند و یا زوجه مخالف پاشیدگی زندگی مشترک و خواستار استمرار آن و آمادگی به ایفای وظایف همسری باشد- لکن در مانحن‌فیه-که به هر دلیلی – زوجین – مدتی است عملاً جدای از یکدیگر زندگی می‌نمایند و نسبت به تداوم زندگی مشترک با یکدیگر اظهار کراهت دارند و برابر اعلام زوجه تصمیم به طلاق دارد و هدف از تشکیل پرونده، تحصیل حکم طلاق است؛ علی‌هذا به لحاظ عدم انطباق قضیه با ماده استنادی و عدم تحقق بزه، با عنایت به بند الف ماده ۱۷۷ ق .آ.د.ک مشتکی‌عنه از اتهام انتسابی تبرئه می‌گردد.
رأی پس از ابلاغ ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظر در دادگاه‌های تجدیدنظر استان است.
 قاضی مامور به خدمت در شعبه … دادگاه عمومی جزایی تهران
 
 
 

رأی دادگاه تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی خانم ش. نسبت به دادنامه شماره ۷۲۰ـ۹۱۰ مورخ ۲۸/۸/۹۱ صادره از شعبه ۱۱۶۸ دادگاه عمومی جزایی تهران که به موجب آن تجدیدنظرخوانده آقای ع. فرزند م. از اتهام ترک انفاق برائت حاصل نموده است دادگاه با توجه به محتویات پرونده و مفاد لایحه تجدیدنظرخواهی نظر به اینکه حسب اوراق و مندرجات پرونده و دلایل منعکس در رأی، بزه منتسبه محرز بوده و ایراد و اعتراض موجه و مؤثری که موجبات نقض و بی‌اعتباری دادنامه معترضٌ‌عنه را فراهم آورد و منطبق با شقوق مختلف ماده ۲۴۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری باشد، ابراز و اقامه نشده و از حیث رعایت تشریفات قانونی و مبانی استنباط فاقد اشکال می‌باشد. لذا با رد اعتراض به استناد بند الف ماده۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری دادنامه تجدیدنظرخواسته تأیید می‌گردد. این رأی قطعی است.
رییس شعبه … دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه
 
 
 
پژوهشگاه قوه قضائیه
 
 

مشاوره ، به صورت حضوری و با تعیین وقت قبلی می باشد.

 

از تماس تلفنی جهت مشاوره خودداری فرمائید.

 

شماره تماسهای اعلام شده ، تنها جهت هماهنگی وقت حضور می باشد.

تماس : شنبه تا چهارشنبه بغیر از ایام تعطیل با تعیین وقت قبلی

 
 
 
 
ترک انفاق
 
 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *