19 می 2023 - 00:05

وکیل ایرانیان خارج از کشور

ایرانیان خارج از کشور که به دلائل مختلفِ مهاجرت ، تحصیل ، اشتغال و … خارج از کشور ایران زندگی می کنند ، از آنجائیکه تابعیت ایرانی آنها همیشه حفظ می گردد ، رابطه حقوقی خود را با تمام عناصر موجود در کشور ایران نیز حفظ می کنند و از آنجائیکه دارای اموال و تعلقاتی در ایران هستند در شرایط مختلف نیاز به مدیریت ، پیگیری و یا پاسخگوئی امور حقوقی خود در ایران دارند که برای این امور خود ، نیاز به یک وکیل دادگستری معتمد در ایران دارند .

به طور معمول هم وطنان عزیز در خارج از ایران ، برای امور ملکی ، حقوقی ، کیفری ، خانواده و طلاق ، ارث و وصیت و یا اجرای احکام خارجی و تنفیذ احکام صادره از دادگاه های خارج از کشور … نیاز به وکیل دادگستری در ایران دارند که در ادامه به توضیح مختصری در این خصوص می پردازیم :

وکیل طلاق ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان خارج از کشور از جهت طلاق ، تابع قانون کشور متبوع خود (ایران) هستند . یعنی در امر طلاق باید قانون کشور ایران را رعایت کنند که ممکن است به دلیل ناآگاهی از قوانین ایران و نیز بٌعد مسافت نتوانند این امر را شخصاً انجام دهند .

به عنوان مثال هم وطنان عزیز که در خارج از ایران زندگی می کنند ممکن است بخواهند در ایران با شروط خاصی از همسرخود جدا شوند . 

در مواردی نیز ایرانیان مقیم خارج از کشور ، با قانون آن کشور طلاق گرفته اند اما آنرا در ایران به ثبت نرسانده اند . در اینجا برای اینکه از نظر ایران نیز رابطه زوجیت آنها منحل گردد ، نیاز می باشد تا حکم خارجی آنها درکشور ایران نافذ و اجراء گردد تا از مشکلات بعدی آن از جمله مهریه ، توقیف اموال و ممنوع الخروجی و … پیشگیری نمایند .

وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان خارج از کشور از جهت نکاح نیز تابع قانون کشور ایران هستند و بایستی قانون کشور ایران را رعایت کنند . لذا در صورتی که ایرانیان مقیم خارج از کشور برای ازدواج در ایران اطلاعی از قوانین ایران و شروط ضمن عقد و مهریه نداشته باشد ، ممکن است بعداً دچار مشکلاتی گردند . از این رو می توانند با اخذ وکیل آشنا به قانون ایران نسبت به این امر بدون حضور خود اقدام نمایند .

وکیل ملکی ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان مقیم خارج از کشور ممکن است در ایران اموالی داشته باشند که نیاز به مدیریت آنها از جمله فروش و اجاره می باشد و یا اینکه شخصی ملک آنان را تصرف کرده است که بسته به مورد ، نیاز به تخلیه ، خلع ید یا رفع تصرف غیر قانونی او باشد و یا اینکه در دادگاه نسبت به املاک فردی که در خارج از ایران زندگی می کند ادعای حقی اعم از مالکیت یا تقسیم و فروش مال مشاع و … گردد که در این صورت به وکیل دادگستری مورد اعتماد و متعهد نیاز می گردد .

وکیل انحصار وراثت و  ارث ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان مقیم در خارج از کشور که مورث آنها در ایران فوت نموده است ، از او ارث می برند . این شخص می تواند پدر ، مادر ، فرزند ، همسر یا از دیگر طبقات ارث مانند پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر و برادر و عمو و عمه و خالی و دائی و فرزندان آنها باشد . در این صورت در گام اول لازم است نسبت به اخذ گواهی حصر وراثت یا در اصطلاح عامه ، انحصار وراثت اقدام نمایند .

هر یک از وراث به تنهائی می توانند با اخذ وکیل انحصار وراثت نسبت به این امر اقدام نمایند . حتی اگر دیگر وراث از دادن مدارک خود امتناع نمایند .

پس از اخذ گواهی حصر وراثت ، با توجه به اموال بجا مانده از مورث ایرانیان خارج از کشور ، وکیل دادگستری در ایران می تواند نسبت به درخواستهای متناسب با موضوع از جمله تحریر ترکه و تقسیم ترکه اقدام نماید و یا در آن پرونده ها وارد شده و به دفاع از حقوق آنها بپردازد .  

وکیل کیفری ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان خارج از کشور ممکن است بخواهند علیه یک شخص در ایران طرح دعوای کیفری نمایند و حقوق خود را احیاء نمایند و یا اینکه ممکن است شخصی علیه آنها در ایران طرح دعوای کیفری نماید که نیاز به دفاع از حقوق خود را دارند . در این صورت می توانند نسبت به اخذ وکیل دادگستری برای خود اقدام نمایند تا با حکمی بدون دفاع و ممنوع الخروجی و جلب مواجه نگردند .

شناسائی و اجرای آراء خارجی در ایران :

ایرانیان خارج از کشور ممکن است آرائی را از سایر کشورها اخذ نموده باشند که آن شخص در آن کشور دارای اموالی نباشد ولی در ایران اموالی داشته باشد و به این منظور بخواهند آنرا در ایران شناسائی و اجراء نمایند و یا اینکه طلاق آنان در کشور خارجی صادر شده باشد و بخواهند آنرا در ایران اجراء نمایند . وکیل ایرانیان خارج از کشور با بررسی مدارک لازم ، در این خصوص قبول وکالت می نمایند .   

نحوه اخذ وکالت ایرانیان خارج از کشور :

ایرانیان خارج از کشور در صورتی که بخواهند به وکیل دادگستری در ایران وکالت دهند ، از دو طریق می توانند این کار را انجام دهند . در هر دو طریق ، بهتر است قبل از امضاء وکالت نامه ، حدود اختیارات لازم و متن آن با وکیل دادگستری در ایران مشورت گردد تا بعداً نیاز به وکالت مجددی نباشد .

1-وکالت مستقیم به وکیل دادگستری در ایران :

در این صورت وکیل دادگستری در ایران می تواند وکالت نامه را با حدود اختیاراتی که در دادگاه لازم می باشد ، در سامانه مربوطه ثبت نماید و ایرانیان خارج از کشور می توانند در کنسول گری ایران در کشوری که در آن اقامت دارند ، وکالت نامه را امضاء نموده و وکیل در ایران آنرا از طریق وزارت خارجه دریافت نماید .

در این صورت قبل از تنظیم وکالت نامه ، در خصوص شرایط انجام کار بین وکیل و موکل قراردادی منعقد می گردد و پس از دریافت مدارک هویتی و استماع اظهارات موکل برای انجام پرونده ایشان ، وکالت نامه قضائی تنظیم می گردد .

2-وکالت با واسطه به وکیل دادگستری در ایران : 

در وکالت غیر مستقیم ، موکل در خارج از ایران  به یکی از نزدیکان خود وکالت مدنی با حدود اختیارات لازم دادرسی می دهد و آن شخص با وکالت نامه مربوطه به وکیل دادگستری در ایران وکالت قضائی می دهد .

مراحل و مدارک لازم برای قبول وکالت ایرانیان خارج از کشور  :

برای قبول وکالت از ایرانیان مقیم خارج از کشور ، از طریق واتزآپ می توانید با وکیل دادگستری تهران-خانم زهرا ابراهیمی- در تماس باشید .

در ابتدا ، شرحی از موضوع پرونده خود با ذکر کشور محل اقامت فعلی خود را با ارسال ویس مطرح نمائید و پس از بررسی موضوع و تعیین حق الوکاله و اعلام مدارک لازم و پس از دریافت تصاویر مدارک هویتی شما ، نسبت به ثبت وکالت نامه اقدام می گردد و پس از آن با ارسال کد رهگیری از طرف وکیل ، می توانید به کنسول گری ایران در کشور محل اقامت خود در خارج از کشور مراجعه و نسبت به امضاء وکالت نامه اقدام نمایید .

پس از امضاء وکالت نامه در سفارت و اطلاع آن به وکیل و ارسال مدارک خود ، پیگیری وکیل دادگستری در ایران آغاز می گردد . کلیه مراحل انجام کار از طریق واتزآپ به اطلاع شما می رسد . 

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای
نویسنده: adlirani ۶۰ بازدید بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.