وکیل طلاق

وکیل طلاق

نقش وکیل طلاق در پرونده

در دعاوی خانواده بخصوص در دعاوی طلاق ، حضور وکیل طلاق در پرونده نقش بسیار مهمی را در روند رسیدگی و همچنین نتیجه حکم ایفاء می کند .

در صورتیکه خانم ، متقاضی طلاق باشد ، وکیل با یافتن موجبات یا اسباب طلاق و دفاع از آن اسباب ، بصورت علمی و قانونی روند رسیدگی را تسهیل می کند و با توجه به حجم پرونده ها در دادگاه ها ، با مطالعه و نظارت مستمر بر روی پرونده ، از بروز مواردی که ممکن است در آینده ، بدلیل اشتباه رخ داده شده حکم طلاق را نقض نماید پیشگیری نماید. از آنجائیکه این نوع دعاوی دقت زیادی را لازم دارد ، در صورت اشتباه در نحوه دفاع در پرونده موجب از دست رفتن هزینه و زمان زیادی می گردد و گاهی سالها به همین دلیل ، زندگی افراد را دچار بلاتکلیفی می نماید .

در صورتیکه طلاق به درخواست آقا باشد ، هر چند مطابق قانون ایران ، مرد هر زمان که بخواهد می تواند زن خود را طلاق دهد ، لیکن ثبت طلاق ، منوط به پرداخت کلیه حقوق مالی زوجه است . بنابراین حضور وکیل در طلاق به درخواست آقا ، به منظور دفاع از آقا  یا خانم در امور مالی زوجه می باشد . 

 

مفهوم طلاق و نظرات موافق و مخالف 

 طلاق در لغت به معنای گشودن گره و رها کردن است و در اصطلاح حقوقی ، انحلال رابطه زوجیت دائم با شرایط و تشریفات خاص است .

طلاق ویژه عقد دائم است و در عقد موقت ، جدائی زوجین از یکدیگر ، از طریق بذل یا انقضاء مدت صورت می گیرد . 

هر چند طلاق موجب از هم گسستن پیمان همکاری و زندگی مشترک می گردد ، سرنوشت فرزندان مشترک را تحت تأثیر قرار می دهد و عده ای در جامعه نیز آنرا محکوم می کنند و ناپسند می دانند و تا حد ممکن ، بهتر است طلاق واقع نگردد ، اما گاهی اتفاق می افتد که بین زن و شوهر ، هیچ گونه هماهنگی و توافق اخلاقی وجود ندارد ، ممکن است یکی از زوجین حیثیت خانوادگی را به خطر بیاندازد ، ممکن است بر اثر امراض صعب العلاج یا بعضی اعتیادات مضر یا در نتیجه سوء معاشرت زن یا مرد ، ادامه زندگی زناشوئی ممکن نباشد ، آیا در این موارد زن و مرد باید یک عمر در رنج و سختی بسر برند و به زندگی رنج افزای زناشوئی ادامه دهند ؟شاید بهتر باشد که این پیوند نامناسب گسسته شود تا هر یک از زن و مرد سعادت خود را با تشکیل خانواده دیگری بازیابند . هر گاه زن و شوهر همیشه اختلاف و نزاع داشته باشند ، نه تنها زندگی برای خود آنها طاقت فرسا خواهد بود بلکه فرزندان آنها نیز از زندگی در چنین خانواده ای رنج خواهند برد .چنین خانواده ای نمی تواند کانونی دلپذیر و مناسب برای فرزندان باشد و کودکان در این گونه خانواده ها تربیتی بسزا نخواهند یافت . باری امروزه نمی توان طلاق را از نظر اجتماعی به کلی محکوم کرد ، شک نیست که طلاق امری مذموم و ناپسند است ، لیکن در پاره ای موارد چاره ای جز آن نیست .

 

انواع وکیل طلاق  

وکیل طلاق می تواند به درخواست یکی از زوجین اقامه دعوا نماید یا بصورت توافقی به درخواست هر دو و با همکاری وکیل طلاق دیگری دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه نماید که در این صورت ، یک وکیل به نیابت از زوج و دیگری به نیابت از زوجه در پرونده حضور خواهد داشت.

در صورتیکه طلاق به درخواست زوج باشد ، طلاق از نوع رجعی است و در صورتیکه به درخواست زوجه باشد ، طلاق بائن است .

طلاق به درخواست آقا

 طلاق به درخواست خانم

 طلاق توافقی

 

سایر دعاوی خانواده

وکیل طلاق