22 ژوئن 2018 - 21:06

وکیل

وکیل

وکیل کسی است که به موجب قرارداد وکالت ، نماینده شخص دیگری در انجام عمل حقوقی می گردد.

عقد وکالت ، اذنی است و وکـیل از طرف موکل دارای اذن می گردد تا بتواند در مورد وکالت ، تصرف نماید.

بنابراین هر زمان که موکل از اذن خود رجوع کند می تواند به قرارداد وکالت پایان دهد.

همین طور وکـیل نیز می تواند به قرارداد خود پایان دهد .

در صورت فوت یا جنون هر یک از وکیـل یا موکل نیز ، قرارداد وکالت پایان می یابد .

وکیل بلاعزل کیست؟

در صورتی که هدف طرفین قرارداد وکالت ، استمرار رابطه وکالت باشد موکل برای خود وکیل بلاعزل تعیین می کند.

در این صورت بایستی وکالت اعطائی بصورت شرط ضمن عقد لازمی باشد تا بلاعزل محسوب گردد.

موكل :

كسي است كه به ديگري وكالت انجام امری حقوقی را مي دهد. در واقع وکیل را جانشین خود در انجام امر مورد وکالت می نماید و او به نیابت از موکل مورد وکالت را انجام می دهد .

مورد وكالت :

مورد وکالت ، امور حقوقی است که موکل از وکیل می خواهد تا آنها را انجام دهد . بعبارت دیگر وكيل به موجب قرارداد وكالت و به نمايندگی از طرف موكل خود مي بايست امور حقوقی را انجام دهد .

مورد وكالت بايد از امور حقوقی باشد كه خود موكل بتواند آنها را  انجام دهد و مانع قانوني در آنها وجود نداشته باشد. وكيل هم براي انجام آن کارهای حقوقی  اهليت قانوني داشته باشد.

تعهدات وكيل :

مطابق قاعده کلی مسئولیت ، هرگاه از تقصير وكيل خساراتی به موكل وارد آید كه وكيل مسبب آن باشد، مسئول خواهد بود. بنابراین وكيل لازم است در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موكل را مراعات نماید و از اختيارات داده شده تجاوز ننماید. آنچه را به جای موكل خود دريافت مي كند به او مسترد نماید. در صورتي كه براي انجام امری دو يا چند وكيل معين شده باشد هيچیک از آنها نمي توانند به تنهائی و بدون ديگري آن کار را انجام دهد مگر اینکه این موضوع را تصریح نماید . اگر وكيل ، وكالت در توكيل نداشته باشد نیز نمي تواند انجام آن امر حقوقی را به شخص دیگری واگذار نماید.

تعهدات موكل :

موكل بايد تمام تعهداتي را كه وكيل در حدود مورد وكالت به نیابت از موکل تقبل نموده است را انجام دهد. موكل بايد تمام هزینه هائی كه وكيل برای انجام وكالت صرف نموده است را به او پرداخت نماید.

موكل بايد اجرت وكيل را بدهد مگر  اينكه در عقد وكالت به شکل ديگری توافق شده باشد.

وکیل در توکیل کیست :

وکیلی است که از طرف موکل خود اختیار تعیین وکیل دیگر را برای او داشته باشد.

طرق پایان وكالت :

وکالت با هر یک از موارد زیر پایان می یابد :

  • با عزل موكل
  • با استعفاء وكيل
  • فوت يا جنون موكل و يا وكيل
  • انفساخ وکالت : در صورتیکه مورد وکالت از بین برود و یا توسط خود موکل انجام گردد.

وكالت در دادگاه:

با توجه به اينكه طرح دعواي حقوقی،خانواده ،كيفري در خصوص هر موضوعي بطور معمول يكبار امکان پذیر است مگر در موارد خاص و استثنائی ، لذا داشتن اطلاعات لازم از طريق مشاوره حقوقي و يا انتخاب وكيل دادگستری  در اقامه دعوی و يا دفاع در مقابل دعوای طرح شده مي تواند در حل مشكلات ایجاد شده مفيد واقع باشد. البته مشاوره حقوقی فقط در صورت حدوث مشكلات حقوقي نیست و حتي قبل از اقدام به امري و پيش از بروز مشكلات هم مي توان با مشاوره حقوقی ، علاج واقعه را قبل از وقوع نمود .

وکیل دادگستری :

وکیل دادگستری شخصی است که به موجب قوانین، مجاز به انجام  وکالت در دادگاهها نسبت به موکلینی که به او وکالت داده اند می باشد. اشخاصی که مجاز به انجام وکالت در دادگستری می باشند حسب مورد و با توجه به حدود صلاحیت انجام وکالت در پرونده ها ، به کارآموز وکالت ، پایه دو و پایه یک تقسیم می شوند .

وکلای دادگستری بر حسب محل پروانه وکالتشان ، اجازه تأسیس دفتر و فعالیت را در آن شهر را دارند.

وکیل تهران ، وکیلی است که پروانه وکالتش متعلق به شهر تهران می باشد و اجازه تأسیس دفتر و نصب تابلو در تهران را دارد.

هر وکیل پایه یک دادگستری بر حسب گرایش تحصیلات تکمیلی اش در زمینه های مختلفی فعالیت می کند . مثلاً کسی که در رشته حقوق خصوصی تحصیلات خود را تکمیل کرده است ؛ بعنوان وکیل ملکی ، وکیل خانواده ، وکیل طلاق ، وکیل حقوقی ، وکیل ملکی ، وکیل چک ، وکیل سفته دارای تخصص است.

بهترین وکیل در تهران و بطور کلی بهترین وکیل ایران در زمینه های مختلف دعاوی حقوقی ، کیفری ، خانواده ، طلاق ، چک ، سفته ، قراردادها ، شرکتها ،  ملکی و …  کسی است که در زمینه تخصص و گرایش تحصیلی خود فعالیت کند. یک وکیل خوب کسی است که وکالت را بصورت تخصصی ، انجام می دهد تا در زمینه تخصص خود مجرب گردد.

وکیل خانم در تهران لازم است به رویه قضائی و آراء دادگاه های تهران آگاه باشد تا بتواند بهترین دفاع را از موکل خود بعمل آورد.

وکیل و وکالت در دادگاهها :

وکالت در دادگاهها و دادسراها توسط وکیل دادگستری انجام می شود.

وكيل دادگستری در کلیه مراحل رسیدگی به پرونده های حقوقی، خانواده و کیفری می تواند حضور داشته باشد و هر شخص می تواند با مراجعه به وكيل متعهد پایه یک دادگستری در هر یک از مراحل اعم از دادسرا، دادگاه کیفری ، دادگاه حقوقی ، دادگاه خانواده ، اجرای احکام حقوقی ، اجرای احکام کیفری ، دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور ، به او وکالت دهد.

با توجه به اينكه طرح دعواي حقوقی و يا كيفری نسبت به هر موضوعي معمولاً يك بار قابليت طرح را دارد مگر موضوعات و يا مواردی كه از اين قاعده مستثنی هستند لذا كسب اطلاعات لازم از طريق مشاوره حقوقي و يا اعطای وکالت در اقامه دعوی و يا دفاع در مقابل دعوی طرح شده می تواند در حل مشكلات بوجود آمده مفيد و مؤثر باشد .

اختیارات وکیل :

وکالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به دادرسی می باشد جز آنچه را که موکل استثناء کرده یا توکیل در آن خلاف شرع باشد و یا قابل توکیل نباشد. لیکن در امور زیر باید اختیارات در وکالت نامه تصریح شود :

وکالت راجع به اعتراض به رأی

تجدیدنظر

فرجام خواهی و اعاده دادرسی

وکالت در مصالحه و سازش

وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند

وکالت در تعیین جاعل

وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور

وکالت در توکیل

وکالت در تعیین مصدق و کارشناس

وکالت در دعوای خسارت

وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا

وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث

وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث

وکالت در دعوای متقابل و دفاع در قبال آن

وکالت در ادعای اعسار

وکالت در قبول یا رد سوگند .

وکالت در دادرسی، در صورتی حق درخواست صدور برگ اجرایی و تعقیب عملیات آن و اخذ محکوم به و وجوه ایداعی به نام موکل را خواهد داشت که در وکالت نامه تصریح شده باشد . سوگند ، شهادت ، اقرار ، لعان و ایلاء قابل توکیل نمی باشد .

وکالتنامه :

فرم مخصوصی است که اتحادیه وکلا در اختیار وکلاء عضو خود قرار می دهد تا جهت تنظیم قرارداد وکالت با موکل از آن استفاده شود .

حق الوکاله :

حق الوکاله با توافق تعیین می گردد . چنانچه خواهان در پرونده حقوقی وکیل داشته ، حق الوکاله بر اساس تعرفه قابل مطالبه از محکوم علیه می باشد.

درباره ما

صفحه اصلی سایت وکیل

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای
نویسنده: adlirani ۱۳۰۹ بازدید بدون دیدگاه